Wszywka alkoholowa Bydgoszcz - Esperal Bydgoszcz

Leczenie alkoholizmu można wspomóc farmakologią.

Choroba alkoholowa jest poważnym problemem, który niestety dotyczy nie tylko samej osoby uzależnionej, lecz również jej najbliższej rodziny, której życie zamienia się w piekło. Osoba uzależniona najczęściej nie myśli racjonalnie i przede wszystkim nie kontroluje w żaden sposób swojego zachowania, ponieważ całe swoje życie podporządkował alkoholowi. Potrzeba zaspokojenia głodu alkoholowego jest czasami tak silna, że jest on w stanie zrobić naprawdę dużo, żeby w końcu móc wypić nawet niewielkie ilości alkoholu. Zakłóca to relacje rodzinne, powoduje kłótnie i nieprzyjemne sytuacje.

Choroba alkoholowa zostaje z pacjentem już do końca życia, dlatego w naszej placówce nie tylko diagnozujemy pacjentów i leczymy, ale także edukujemy w zakresie poprawy ich zdrowia i skutecznej walki z chorobą jaką jest alkoholizm.

W ramach świadczonych usług zapewniamy kompleksową pomoc świadczoną przez wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy specjalistów, jak również personel medyczny.

W trosce o jak najwyższą jakość świadczonych usług stale poszerzamy zakres świadczonej pomocy, stawiamy na stałe rozwijanie kompetencji i umiejętności kadry, inwestujemy w szkolenia naszego personelu. Pracujemy na wysokiej jakości, najnowocześniejszej aparaturze, a naszym pacjentom oferujemy tylko certyfikowane i sprawdzone leki. W przypadku wszywki alkoholowej Esperal jest to oryginalny lek Disulfiram WZF produkowany przez firmę: Polfa Warszawa. Zapewniamy przestrzeganie wszystkich procedur bezpieczeństwa podczas wykonywania zabiegów oraz sterylność narzędzi wykorzystywanych do implantacji. Po zabiegu pacjent dostaje stosowne zaświadczenie.

Czym jest Esperal?

Wszywka alkoholowa Bydgoszcz ma na celu wywoływanie u pacjenta awersji do alkoholu. Po spożyciu przez chorego alkoholu, wszywany podskórnie środek, wywołuje u niego szereg nieprzyjemnych objawów, porównywanych przez pacjentów do silnego zatrucia alkoholowego. W połączeniu z alkoholem lek może wywoływać silne bóle głowy, palpitacje serca i wzrost ciśnienia. Pacjent z wszywką silnie się poci, a jego twarz jest zaczerwieniona. Do tego dochodzą nudności i wymioty. Wszystkie te działania niepożądane trwają nawet do 10 godzin. Disulfiram jest środkiem mającym na celu, poprzez wywoływanie negatywnych doznań, zniechęcenie, a w niektórych przypadkach, odrzucenie pacjenta od alkoholu.

W leczeniu terapią awersyjną wykorzystywany jest mechanizm behawioralny, według którego wszelkie aktywności prowadzące do nieprzyjemnych i bolesnych doświadczeń są wygaszane.

Jak wygląda leczenie alkoholizmu za pomocą wszywki alkoholowej?

W przypadku, kiedy alkohol zaczyna być problemem, wiele osób decyduje się na wsparcie farmakologiczne. Wszywka alkoholowa Bydgoszcz może być stosowana przez pacjentów w dowolnym momencie leczenia choroby alkoholowej, choć specjaliści polecają jej implantację na początku leczenia.

Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad mający na celu ustalenie, czy pacjent ze względu na stan zdrowia i ogólne funkcjonowanie kwalifikuje się do leczenia Disulfiramem. Jeśli nie ma przeciwwskazań, przeprowadzana jest implantacja leku.

Należy pamiętać, że leczenie farmakologiczne jest jedynie dodatkowym wsparciem, które nie zmniejsza głodu alkoholowego. W przypadku alkoholizmu podstawową formą wsparcia pacjentów jest leczenie odwykowe, ze szczególnym uwzględnieniem terapii.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Osoby, które podczas leczenia wszywką nie zachowały abstynencji alkoholowej, już po niewielkiej ilości wypitego alkoholu mogą odczuwać nieprzyjemne objawy, utrzymujące się nawet do 10 godzin. Objawy mogą mieć różne nasilenie w zależności od stanu zdrowia pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach wszywka alkoholowa Bydgoszcz może prowadzić do zawału serca, a nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest całkowite utrzymanie abstynencji podczas całego okresu terapii.

Wśród najczęściej występujących objawów wyróżnić można:

  • zawroty i bóle głowy,
  • zaczerwienienie skóry,
  • silne poty,
  • zaburzenia zachowania (niepokój, napięcie, lęk), pacjent odczuwa także lęk przed śmiercią,
  • zaburzenia ze strony układu trawiennego (nudności, wymioty),
  • zaburzenia kardiologiczne (tachykardia, czyli zmiany rytmu serca, skoki ciśnienia)
  • senność,
  • metaliczny posmak w ustach.

Objawy te pojawiają się już kilka minut po wypiciu alkoholu. Jeżeli pacjent będzie utrzymywał całkowitą trzeźwość, wszywka dla jego organizmu będzie obojętna.

Kiedy można zastosować Esperal?

Kuracja lekiem Esperal Bydgoszcz zawsze przeprowadzana jest u pacjentów, u których podczas wywiadu dotyczącego stanu zdrowia, nie wskazano przeciwwskazań do zastosowania leku. Co ważne, po zapoznaniu się z formularzem informacyjnym, wszelkimi zagrożeniami i konsekwencjami związanymi ze spożyciem alkoholu podczas leczenia wszywką, pacjent musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie Disulfiramu.

Wszystkie zabiegi w komfortowych warunkach, na najnowocześniejszej aparaturze przeprowadza zespół wysoce wykwalifikowanych chirurgów.

Na każdym etapie leczenia pacjent może liczyć na fachową pomoc, dyskrecję i szczegółowe informacje dotyczące przebiegu leczenia.

Przeciwwskazania do implantacji Esperalu

Jak w przypadku każdego leku, również w przypadku wszywki istnieją przeciwwskazania do jej zastosowania. Należą do nich:

  • nietrzeźwość pacjenta w dniu wykonywania zabiegu (wymagana jest min. 24 godzinna abstynencja),
  • próby samobójcze i wszelkie zaburzenia psychiczne,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • niewydolność serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność obwodowa krążenia,
  • nadwrażliwość na tiokarbaminiany i zastosowany lek,
  • brak odpowiedniej motywacji do kuracji Esperalem,
  • i inne, które nie zostały wymienione, lecz każdorazowo są wykluczane w szczegółowym wywiadzie medycznym przed implantacją wszywki.

Zalecenia przed zabiegiem wszywki alkoholowej Esperal Bydgoszcz

Zabieg zaszycia jest na tyle mało inwazyjny, że nie wymaga wykonywania dodatkowych badań. Nie jest konieczne też skierowanie na zaszycie. Przed zabiegiem pacjent musi zachować przynajmniej 24-godzinną abstynencję od alkoholu. Dlatego przed przeprowadzeniem zabiegu zostaje dodatkowo poddany badaniu alkomatem. Poziom alkoholu we krwi wskazany przez urządzenie powinien wskazywać 0 promili.

U pacjenta, który przed zabiegiem był w ciągu alkoholowym, mogą wystąpić nieprzyjemne objawy, w tym kac. Czas trwania nieprzyjemnych skutków związanych z odstawieniem alkoholu zależeć będzie między innymi od: metabolizmu aldehydu octowego, stopnia odwodnienia organizmu i długości trwania ciągu.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Zawsze przed zaszyciem lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad medyczny. W wywiadzie tym wyklucza wszystkie ewentualne przeciwwskazania do podskórnej implantacji tabletek z lekiem. Jeżeli chirurg uzna, że pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu, podpisuje on stosowne dokumenty, m.in. zgodę na zabieg. Wszywka alkoholowa Bydgoszcz w postaci tabletek implantowana jest pacjentowi podczas zabiegu przeprowadzonego w znieczuleniu miejscowym. Przed zabiegiem na podstawie wagi ciała i stanu zdrowia pacjenta lekarz ustala ilość wszywanych tabletek. Zazwyczaj implantacja przeprowadzana jest w okolicy pośladka lub w miejscu wskazanym przez pacjenta.

Sam zabieg polega na niewielkim nacięciu skóry, a następnie na umieszczeniu tabletek pod mięśniem, na głębokości kilku centymetrów. Tabletki z lekiem umieszcza się najczęściej w okolicy łopatek lub pośladka. W miejscu nacięcia zakładane są szwy, które po kilku lub kilkunastu dniach (w zależności od stopnia gojenia rany) zostają usunięte.

Kolejny zabieg może być wykonany po upływie 8-12 miesięcy – taki jest czas działania leku.

Wskazania do zabiegu zaszycia alkoholowego

Zastosowanie Esperalu pomaga przerwać ciąg alkoholowy, a tym samym podjąć odpowiednie leczenie uzależnienia i kompleksową terapię. W wielu przypadkach podczas trwającej już terapii uzależnienia wszywka alkoholowa Esperal Bydgoszcz traktowana jest jako środek wspomagający pracę terapeutyczną. Zwiększa satysfakcję pacjenta z leczenia, wzmacnia motywację do utrzymania wstrzemięźliwości od alkoholu i co ważne, poprawia komfort i jakość życia.

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są niektóre choroby układu krążenia, choroby wątroby lub nerek, jak również uczulenie na Disulfiram i jego składniki.

Zabieg nie powinien być również stosowany w przypadku osób z depresją, po próbach samobójczych lub z myślami samobójczymi.

Osoby poddające się zabiegowi wszycia leku muszą bezwzględnie przestrzegać 24-godzinnej abstynencji od alkoholu.

Gdzie wszywa się Esperal?

Esperal wszywany jest w miejscach, z których trudno będzie go pacjentowi samodzielnie usunąć, co mogłoby skutkować poważnymi komplikacjami. Najczęstszymi miejscami, w których chirurg przeprowadzający zabieg wszywa lek, są: pośladek, łopata lub plecy. Dla komfortu pacjenta tabletki umieszczane są na głębokości kilku centymetrów tuż przy mięśniu. Dzięki takiemu umiejscowieniu pacjent nie będzie odczuwał dyskomfortu przy wykonywaniu codziennych czynności, a leczenie Esperalem będzie niezwykle dyskretne. Jeżeli nie pochwalimy się, że zdecydowaliśmy się na zaszycie alkoholowe, nikt z osób postronnych nie powinien się zorientować, że pod skórą mamy wszywkę alkoholową.

Jak długo działa Esperal?

W zależności od indywidualnych predyspozycji, stanu zdrowia pacjenta, ilości zaszytych tabletek, a także długości trwania uzależnienia, wszywka alkoholowa Esperal działa zazwyczaj od 8 do około 12 miesięcy. Zabieg implantacji można przeprowadzić powtórnie po upływie 8-12 miesięcy, oczywiście po wcześniejszym wykluczeniu wszystkich ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

W przypadku wystąpienia uczulenia na lek (co zdarza się niezwykle rzadko), tabletki są niezwłocznie usuwane z organizmu pacjenta. Jak się zorientować, że wszywka alkoholowa mogła się nie przyjąć w naszym organizmie? Jeżeli dostrzeżemy nieprawidłowe gojenie się rany: z ranki wycieka płyn surowiczy, ropa, okolica po zabiegu jest podrażniona, bolesna i tkliwa musimy niezwłocznie zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg. To samo powinniśmy zrobić jeżeli w okolicach rany dostrzeżemy niewielką torbiel, wtedy najprawdopodobniej organizm potraktował wszywkę jako ciało obce i będzie konieczne jej usunięcie.

Czy zabieg zaszycia alkoholowego jest bolesny?

Zabieg wszycia tabletek z Esperalem wykonywany jest na łopatce lub najczęściej na pośladku. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa około 30 minut. Podawane znieczulenie miejscowe zapewnia duży komfort nawet dla najbardziej wrażliwych pacjentów. Osoba poddawana zabiegowi przez cały jego okres jest świadoma tego, co się dookoła niej dzieje.

Dlaczego zaleca się kompleksowe leczenie alkoholizmu?

Uzależnienie od alkoholu to przede wszystkim choroba emocji, dlatego działanie jednokierunkowe, jakim jest wszywka alkoholowa Esperal, w przypadku osób silnie uzależnionych, powinno być traktowane jako terapia wspomagająca. Pacjent powinien być poddany kompleksowemu procesowi leczenia opartemu na odtruciu alkoholowym i psychoterapii

Stosowana niejako jako straszak wszywka jest jedynie motywacją do dalszego trzeźwienia pacjenta. Jednak, aby osiągnąć długotrwałe efekty prowadzące do poprawy jego stanu zdrowia i jakości życia konieczne jest szerokie wsparcie; począwszy od wsparcia psychiatrycznego, najbliższego otoczenia, po wsparcie psychoterapeutyczne.

Warto pamiętać, że zastosowanie samej wszywki jako środka na wyleczenie alkoholizmu, w dłuższej perspektywie czasu zazwyczaj okazuje się środkiem nieskutecznym, a pacjent wraca do punktu wyjścia.

Po zabiegu zaszycia alkoholowego pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się na specjalistyczną psychoterapię, najlepszą opcją są zamknięte placówki uzależnień. Podczas kilku tygodni pobytu w ośrodku leczenia uzależnień pacjent ma zagwarantowane indywidualne podejście terapeutyczne, skuteczną terapię indywidualną oraz grupową. Wszystko zależy od jego motywacji do leczenia oraz od indywidualnych predyspozycji. Placówki te oferują także wsparcie dla osób najbliższych oraz współuzależnionych.